Tartışmada Kazanan Olmak

İnsan varlığının kabulü, düşüncelerini ifade etmek, kabul ettirmek, başkalarını gözlemleyerek yeni şeyler öğrenmek için sürekli bir iletişim halindedir. İletişim beraberinde ilişkileri getirir. Önce ailemiz, sonra okul derken ilişki içinde olduğumuz alan giderek artar. Özellikle okuldan sonra bizden çok farklı yetişmiş, yargıları, inançları, değerleri farklı kişilerle yollarımız kesişir. Kimiyle kısa kimiyle uzun süren bağlar kurarız. İster özel yaşamımızda ister iş hayatımızda olsun ilişkilerimizde sevilmek, değer görmek, değerli olduğumuzu hissetmek, varlığımızın kabulünü bekleriz. İlişkilere başlarken ve sürdürürken en çok güvende hissetmek isteriz. Güvenle ilgili sorular havada uçuşur.

Acaba güvenilir biri mi Acaba bu işyerine güvenebilir miyim?

Acaba zor zamanlarımda bana destek olacak mı?

Beni yargılamadan dinleyecek mi?

Sırrımı saklar mı ?

Kendimi ifade edebilecek miyim?

Sorularımızın cevaplarını keşke en başta alabilseydik! Sanırım böyle bir şansımız olsaydı bazı seçimleri hiç yapmamış olurduk!

Gerçek şu ki sorularımızın cevapları zamanla netleşir. Özelliklede tartışmalarımız bunun için çok işe yarar. Tartışarak birbirimizi tanırız. Değerlerini, inançlarını, bakış açısını, olayla ilgili görüşlerini, ortak veya ayrı düştüğünüz noktaları..

Tartışmalar bazılarımız için karabasan, bazısı için gücünü gösterdiği bir alan, kimi içinse farkındalıklarını arttırıp etkili iletişim için elini güçlendirdiği bir fırsattır.

Peki nasıl tartışıyoruz?

Tartışmanın da bir yolu yordamı olması zorunlu mudur?

Tartışmada yol yordam bilmeyenlerdenseniz kendinizi sürekli aynı tip insanlara denk geldiğinizden şikayet ederken bulabilirsiniz.

Düşünsenize olayla ilgili konuşacağınız yöneticiniz/eşiniz/sevgiliniz/arkadaşınız konuşmaya eleştiri veya aşağılamayla girse empatik bir tutumla karşılık vermeniz mümkün olabilir mi?

Böyle bir durumda mağdur hissederek savunmaya geçip karşılık vereceğimiz aşikardır. Bunu karşılıklı suçlamalar takip edecek artan nabız, vücudun salgıladığı hormonların yardımıyla birden ortalık alevlenecektir. İçinizden biri tansiyonu düşürecek bir harekette bulunmadığı takdirde aradaki ilişki zarar görecektir.

Ancak adabıyla tartışan biriyseniz günümüzün en etkili silahına sahip olursunuz. Etkili iletişim ve kuvvetli ilişkiler!


Çünkü her tartışma doğru bir şekilde yapıldığında ilişkiyi ve bizi büyüten bir rol üstlenir. Hem kendimizi hem karşımızdakini tanımamızı sağlar. Ortak bir yolda anlaşarak çözüm bulmamızı kolaylaştırır.

Esnekleşirsiniz. Bazen durumu olduğu gibi kabullenmeyi öğrenirsiniz.

Tartışmalardan büyüyerek çıkmaya ne dersin?

Başlangıç olarak tartışmalarında sıklıkla kullandığın silahını bana söyler misin?


İlknur AKBULUT

Profesyonel Koç


20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Venusegitimdanismanlik.png