Z Kuşağının Rengi

En son güncellendiği tarih: 29 Eyl 2020

Dünya değişirken sürekli çalışan iş kollarının değişmediğini görüyoruz.Hepimizin algısı değişiyor, bakış açılarımız gelişiyor pekala şirketler değişiyor mu? Öncelikle Z kuşağının genç nesilleri olarak bizi büyütmeye çalışan dünya da tüm tabuları yıkıyoruz.

Uzun saatlerimizi iş yerimizde kalarak geçirmek istemiyoruz.Sürekli şirketlerin çağrı merkezi şartlarında sağladığı robot düzenine ayak uydurmak ve yahut sürekli toplantılarda boy gösterirken şirket karlılığı için uzun saatlerde geçen gençliğimizi çürütmek.

Çalışmak istiyoruz ama uzun yıllar okuyup ağladığımız sınavların, bin bir hayalimiz için de senelerimizi sevmediğimiz bir ofis ortamında geçirmek istemiyoruz.İş beğenmemekten değil asgari ücret verip beş personelin yapacağı işi tek çalışan göreviyle üstlenmek istemiyoruz.İş yerleri sürekli bir iş yığını,daha iyi performans, daha hızlı sürede daha çok karlılık için saatlerce bilgisayarın başında iş hastalıklarına tutulmak istemiyoruz.

Bizlerde diyoruz ki ”Ben bunun için mi okudum.”Sevdiğimiz işi nasıl buluruz? Çok seçenek arasında nasıl karar verebiliriz? Kendimizi nasıl tanıyoruz?

Ne yapmak istiyoruz? Daha çok okumak, daha çok üretmek, düşünmek.Kendimizi geliştirici işler yapmak.Biz Z kuşağı okuyan anne babaların okutulmak üzere yetiştirilmiş evlatları.Evet, okumaktan başka bir şey öğretilmeyen tüm ruhlar düşünmeye başlayacaktır. Z kuşakları düşünüyor, kolay tatmin olmuyor.İş alanlarımızı da değiştiriyor.

Hiç bir iş yerinde kütüphane göremezsiniz.Ancak Reklam,Halkla İlişkiler,İnsan Kaynakları,Mühendislik ve Bankacılık tüm birimlerde düşünen,yaratıcı ve çözüm bulan personel isterler.Akıllı insan bulmak isteyen iş yerleri akıl üreten yerler büyütülmelidir. Kütüphane , küçük futbol, duvar tenisi ve satranç odaları büyük kurumsal iş yerlerinde rahatlıkla kurulacak alanlardır.Tabi ki bunlar için bir mola düzenlemesi olmazsa olmaz şart.

İş yerlerinde çevre düzenlemeleri, gönüllü kuruluşlara yardım,kişisel gelişim koçluk saatleri artırılmaları ve en önemlisi her personel için psikolojik danışmanlık verilmelidir.Hepimiz stresli bir ortamda çalışıyoruz.Bunun için gerek yöneticilerimizle gerek iş arkadaşlarımız yada müşterilerimizle sorunları anlık olarak yaşıyoruz.Bir insanın iletişiminin ilk çözümü,şikayetlerinin çözümü dikkatli olma hızlı anlama ve çözümleme yeteneğinin geliştirilmesidir.

Z kuşağı rengarenktir.Pembe hayallerinde kendi işi gibi çalışacağı sevdiği bir işi yeri, masmavi denizlere kavuşacağı tatil günleri ,bembeyaz bulutlar üzerinde uçacağı düşüncelerinin hayali vardır.Özgürce konuşacağı kırmızı kartları, umutla yarını düşüneceği sapsarı güneşli günleri.

Gelecekte her şirket yağmur sonrası açan gök kuşağının renklerini oluşturmak için z kuşaklarına ihtiyacı olacaktır.


Hamide BALCI ÇALIŞKAN


22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Venusegitimdanismanlik.png